"Škola kao gnijezdo darovitosti - poticajno okruženje za dobrobit sve djece"

U našoj školi započela je provedba projekta ŠKOLA KAO "GNIJEZDO" DAROVITOSTI - poticajno okruženje za dobrobit sve djece.

Projekt se provodi u partnerstvu s Centar za poticanje darovitosti/ Centre for Gifted Children i Osnovnom školom Drago Gervais, Brešca, a financira ga Ministarstvo znanosti i obrazovanja temeljem rezultata Natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2022./2023.

Iz Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko sudjeluju: Iskra Savić, Nusreta Murtič, Manuela Valenčić, Branislava Mrvoš, Tihana Jusić, Josipa Salopek .

Opći cilj projekta je povećati mogućnosti djeci i mladima da u okviru redovnog odgojno-obrazovnog sustava, ali i izvan redovnog odgojno-obrazovnog sustava steknu znanje, vještine i usvoje primjerena stajališta te poboljšaju kvalitetu života, a u skladu sa svojim interesima i sposobnostima.

Posjet OŠ "Drago Gervais" Brešca

U subotu, 6. svibnja 2023. Centar za poticanje darovitosti/ Centre for Gifted Children Rijeka u suradnji s Osnovnom školom „Drago Gervais“ Brešca i Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko u Brešcima je predstavio projekt „Škola kao „gnijezdo“ darovitosti - poticajno okruženje za dobrobit sve djece.“

Nakon predstavljanja, održana je radionica za djecu s ciljem poticanja darovitosti pod vodstvom predavačice Antonie Ćurić , mag. prim. educ. te edukacija za odgojno-obrazovne djelatnike naziva „Kreativnost i kreativne tehnike“ pod vodstvom predavačice doc. dr. sc. Danijele Blanuše Trošelj. Brešca su tako posjetili učenici i odgojno-obrazovni djelatnici iz Vrbovskog.

Opći cilj projekta „Škola kao „gnijezdo“ darovitosti - poticajno okruženje za dobrobit sve djece” je povećati mogućnosti djeci i mladima da u okviru redovnog odgojno-obrazovnog sustava, ali i izvan njega steknu znanje, vještine i usvoje primjerena stajališta te poboljšaju kvalitetu života, a u skladu sa svojim interesima i sposobnostima. Projektom se žele smanjiti nejednakosti među djecom te svoj djeci omogućiti adekvatna razina i prilagođenost obrazovanja. Projekt se bazira na Schoolwide Enrichment modelu (Modelu školskog obogaćivanja), autora J. Renzullija, jednog od najutjecajnijih autora u području darovitosti.

Tijekom projekta odgojno-obrazovni djelatnici osnovnih škola „Drago Gervais“ Brešca i Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko bili su uključeni u ciklus edukacija koje održavaju stručnjaci Centra za poticanje darovitosti Rijeka te vanjska suradnica sa Sveučilišta Connecticut (SAD), koordinatorica Schoolwide Enrichment Model Outreach u Renzulli centru za kreativnost, obrazovanje darovitih i razvoj talenata.

Radni sastanak u našoj školi

U subotu, 3. lipnja 2023. u OŠ Vrbovsko održan je radni sastanak s partnerima u projektu "Škola kao gnijezdo darovitosti- poticajno okruženje za dobrobit sve djece". U posjet su nam stigli učitelji i učenici iz OŠ "Drago Gervais" Brešca te partneri iz Centar za poticanje darovitosti/ Centre for Gifted Children Rijeka. Projekt se provodi prema Trijadnom obogaćenom modelu Josepha Renzullija, a prema kojemu je cilj obogaćivanja programa učenicima uključenim u programe za darovite dopustiti slobodu u izboru tema te da se uvažavaju njima primjereni načini učenja. Dok su učitelji radili na priručniku, učenici su imali likovnu radionicu na kojoj su oslikavali platnene vrećice, izrađivali privjeske i magnetiće te su se okušali u izradi frankopanskih kruščića i sudjelovali su u plesnoj radionici. Učitelji koji sudjeluju u projektu pripremili su interesne razvojne centre prema područjima: Kulturno-umjetnički centar (Manuela Valenčić i Tihana Jusić), Poslovno-jezični centar (Nusreta Murtič), Logičko-matematički centar (Josipa Salopek i Iskra Savić) i Plesni centar (Branislava Mrvoš). Učenici su razmijenili iskustva sa svojim vršnjacima i ponešto novo naučili, a učitelji stekli nove ideje za nastavak suradnje s partnerima.